info_konferencja
program
organizatorzy
prelegenciMateria³y konferencyjnezdjecia
info_praktyczne
rejestracja

Zwi±zek Miast Polskich


 


Organizatorzy

¦l±ski Zwi±zek Gmin i Powiatów
Najwiêksza regionalna organizacja samorz±dowa w Polsce
   ¦l±ski Zwi±zek Gmin i Powiatów to dobrowolne stowarzyszenie gmin i powiatów. Zwi±zek powsta³ w 1991 roku pod nazw± Zwi±zek Gmin Górnego ¦l±ska. W rezultacie przeprowadzonej reformy samorz±du terytorialnego, w roku 1999 zasiêg terytorialny dzia³alno¶ci Zwi±zku uleg³ rozszerzeniu na wiêksz± czê¶æ obszaru ca³ego województwa ¶l±skiego poprzez przyjêcie nowopowsta³ych powiatów i Zwi±zek przyj±³ now± nazwê. Obecnie w ramach Zwi±zku zrzeszonych jest 107 jednostek administracyjnych, w tym 96 gmin i 11 powiatów ziemskich.
G³ównym przes³aniem ¦ZGiP jest praca na rzecz dobra publicznego w województwie ¶l±skim. Podejmowane przedsiêwziêcia i inicjatywy maj± na celu integracjê i rozwój regionu. D±¿±c do tego Zwi±zek stara siê tworzyæ oraz rozpowszechniaæ najlepsze wzory w zakresie rozwoju lokalnego. Po 15 latach dzia³alno¶ci ¦ZGiP ju¿ na sta³e wpisa³ siê w samorz±dowy krajobraz na ¦l±sku, a dziêki swej aktywno¶ci jest instytucj± ciesz±c± siê du¿ym powa¿aniem w regionie. Pod wzglêdem skali dzia³alno¶ci jak i liczby ludno¶ci zamieszkuj±cej obszar jego dzia³alno¶ci, jest on najwiêksz± regionaln± organizacj± samorz±dow± w Polsce.


Jan Olbrycht
Pose³ do Parlamentu Europejskiego
  

Doktor socjologii. Nauczyciel akademicki, ekspert, polityk i dzia³acz spo³eczny. W latach 1990- 1998 Burmistrz Cieszyna, wspó³za³o¿yciel Euroregionu ¦l±sk Cieszynski-Tesinske Slesko.
Wiceprezes Zwi±zku Miast Polskich odpowiedzialny za kontakty z europejskimi organizacjami samorz±dowymi. Wiceprzewodnicz±cy Rady Gmin i Regionów Europy oraz przewodnicz±cy polskiej delegacji do Kongresu W³adz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.
  W latach 1998-2002 Marszalek Województwa ¦l±skiego. Inicjator Konwentu Marszalków. Cz³onek Zarz±du Zgromadzenia Regionów Europy. Cz³onek Rady Polityki Regionalnej Pañstwa. Cz³onek Rady ¦wiatowej Organizacji Zjednoczonych Miast i W³adz Lokalnych. Od 2002 pracownik Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Bia³ej i Akademii Ekonomicznej w Katowicach a tak¿e wyk³adowca na wielu uczelniach polskich. Uczestnik wielu konferencji europejskich na temat roli regionów w UE. Ekspert Instytutu Spraw Publicznych w Warszawie ds. polityki regionalnej. Cz³onek Komitetu Zagospodarowania Przestrzennego Kraju PAN.


Miasto Katowice

   Miasto Katowice zamieszkuje 325 tys. osób i zajmuje obszar 164,5 km2 . Jest dziesi±tym co do wielko¶ci miastem w kraju. Katowice granicz± z: Siemianowicami, Czeladzi±, Sosnowcem, Mys³owicami, Lêdzinami, Tychami, Miko³owem, Rud± ¦l±sk± i Chorzowem, tworz±cymi s±siedzki zespó³ miejski licz±cy 1,15 mln mieszkañców.
Katowice s± miastem na prawach powiatu, stolic± regionu oraz siedzib± w³adz samorz±du wojewódzkiego i rz±dowej administracji ogólnej. Wraz z 13 miastami na prawach powiatu (Bytom, Chorzów, D±browa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Mys³owice, Piekary ¦l±skie, Ruda ¦l±ska, Siemianowice ¦l±skie, Sosnowiec, ¦wiêtoch³owice, Tychy, Zabrze) tworz± ponad dwumilionowe, unikatowe w przestrzeni polskiej i europejskiej skupisko ludno¶ci nazywane Aglomeracj± Górno¶l±sk±. Potencja³ ludno¶ciowy Aglomeracji szacowany jest na 2,175 mln mieszkañców. Aglomeracja Górno¶l±ska nale¿y do najbardziej zurbanizowanych i uprzemys³owionych obszarów Europy ¦rodkowej. Na obszarze Aglomeracji wytwarza siê 50% produktu krajowego brutto województwa ¶l±skiego oraz 7% produktu krajowego brutto Polski. Do miast centralnych Aglomeracji Górno¶l±skiej - obok Katowic jako metropolii regionu - zaliczaj± siê Gliwice i Sosnowiec. Miasta centralne Aglomeracji Górno¶l±skiej licz± ³±cznie ponad 750 tys. mieszkañców. Aglomeracja stanowi obszar rdzeniowy najwiêkszego w Polsce obszaru metropolitalnego licz±cego oko³o 3 mln ludno¶ci, o gêsto¶ci zaludnienia siêgaj±cej 520 osób na km 2.


Zwi±zek Miast Polskich

 Zwi±zek Miast Polskich to ogólnopolska organizacja samorz±dowa, która reprezentuje interesy du¿ych i ma³ych miast, wspiera samorz±dno¶æ lokaln± i decentralizacjê, d±¿y do gospodarczego i kulturalnego rozwoju miast polskich. Zadania te realizuje poprzez lobbing legislacyjny, wsparcie eksperckie, wymianê do¶wiadczeñ, promocjê miast, wspó³pracê zagraniczn± oraz dzia³alno¶æ informacyjn± i wydawnicz±.
Zwi±zek Miast Polskich istnieje od 1917 roku. Po II wojnie ¶wiatowej dzia³alno¶æ ZMP zosta³a uniemo¿liwiona. W 1990 roku pojawi³a siê inicjatywa odtworzenia Zwi±zku. W styczniu 1991 roku w Poznaniu odby³ siê jego Kongres Restytucyjny. Obecnie do Zwi±zku nale¿y 306 miast. Mieszka w nich ponad 73% miejskiej ludno¶ci kraju.
Przygotowane przez ZMP stanowiska i projekty zmian ustaw dotycz±cych samorz±du s± przedstawiane Komisji Wspólnej Rz±du i Samorz±du Terytorialnego, komisjom Sejmu i Senatu oraz odpowiednim ministerstwom. Zwi±zek wspiera miasta, które wystêpuj± do Trybuna³u Konstytucyjnego w sprawach niekorzystnych dla nich rozwi±zañ prawnych. Zwraca siê tak¿e do Prezydenta RP o niepodpisywanie ustaw.
ZMP zapewnia wsparcie eksperckie dla miast. Zamawia opinie prawne, prowadzi badania ankietowe i monitoruje us³ugi publiczne za po¶rednictwem Systemu Analiz Samorz±dowych, który pomaga miastom w codziennym zarz±dzaniu.
Wymiana do¶wiadczeñ obejmuje popularyzacjê dobrych praktyk z miast oraz przygotowanie konferencji, seminariów i warsztatów. ZMP organizuje wspóln± powierzchniê wystawiennicz± dla miast na targach polskich i zagranicznych, wydaje i rozpowszechnia publikacje m.in. zawieraj±ce oferty inwestycyjne samorz±dów miejskich.
Zwi±zek reprezentuje interesy miast cz³onkowskich w organizacjach europejskich skupiaj±cych samorz±dy, takich jak Rada Gmin i Regionów Europy (CEMR), Kongres W³adz Lokalnych i Regionalnych CLRAE czy Komitet Regionów.

 
Wspólnota
 
Polskie Radio Katowice
 

 

Wasko

 

Skanska